RODZAJE DYWANÓW MAROKAŃSKICH
Marokańskie dywany od wieków fascynują swoją piękną estetyką i głęboko zakorzenionymi tradycjami. Każdy dywan kryje w sobie opowieść, którą odczytać można z ręcznie tkanych map symboli. W tym artykule zapraszamy Cię w podróż do świata marokańskich dywanów. Odkryjmy bogactwo ich rodzajów, technik tkackich oraz regiony pochodzenia. Przygotuj się na podróż przez kolorowe krajobrazy i tradycyjne wzory Maroka, które stanowią serce tej unikalnej sztuki. Dzięki nam poznasz marokańskie dywany oraz zobaczysz czym różnią się one między sobą, a takie nazwy jak Mrirt, Boucherouite, Beni Ourain czy Mguild wcale nie będą Ci już obce. Poznasz także przepiękne Azilal oraz kolorowe Boujaad, które należą do naszych ulubionych dywanów z Maroka.
BENI OURAIN – KLASYCZNA ELEGANCJA
Zacznijmy od tych dywanów, które najbardziej kojarzą się z Marokiem i widnieją na większości inspiracji wnętrzarskich. Beni Ourain to dywany tkane przez kobiety z plemion berberyjskich w górach Atlasu Środkowego. Charakterystyczne dla nich są ich neutralne, białe lub kremowe tła, które stanowią idealne tło dla geometrycznych, najczęściej czarnych lub brązowych wzorów. Tkane z jednej z najlepszych rodzajów wełny. Dywany Beni Ourain są znane ze swojej klasycznej i ponadczasowej estetyki. Ich kolor i faktura sprawiają, że wszystkie meble w pokoju będą wyglądać wyjątkowo i pięknie. Sprawdzają się zarówno w neutralnej kolorystyce, tradycyjnej jasnej sypialni jak i salonie. Beni Ourain to kwintesencja marokańskich dywanów, które dzięki swojej prostocie i elegancji doskonale wpasowują się w różne style wnętrz.
AZILAL – NOWA MODA NA WEŁNĘ
Dywany te to rodzaj dywanów tkanych przez plemiona berberyjskiego Atlasu Wysokiego. Tkane w regionie oddalonym około 180km od Marrakeszu. Wykonuje się je z czystej wełny owczej, którą miesza się podczas tkania z bawełną oraz niekiedy także innymi materiałami, tworząc różnokolorowe (ostatnio także neonowe) wzory. Dywany te tkane są poziomo za pomocą siatkowej linii węzłów i cieszą się coraz większą popularnością jako te, które wyznaczają trendy alternatywne dla szeroko już znanych i cenionych dywanów Beni Ourain. Odważne kolory upiększają dywan za pomocą całkowicie naturalnie barwionej wełny i kolorowych nici bawełnianych. Tył i podstawa dywanu jest zwykle w kolorze jasnym, białym lub kremowym, natomiast rzędy węzłów tworzą barwną górę ze wzorami. Prawdziwy urok splotów dywanów Azilal tkwi w abstrakcyjnych kompozycjach, często geometrycznych wzorach lecz pozbawionych symetrii.
BOUJAAD – KOLOROWA NONSZALANCJA
Małe miasteczko targowe Boujad, znajdujące się w prowincji Khouribga jest swoistą bramą na trasach prowadzących do Atlasu Średniego. Dywany wykonywane w tej prowincji, zachwycały przybyszy różnorodnymi kolorami oraz wykonaniem. Powstałe z delikatnej, miękkiej wełny, idealnie nadawały się do ocieplenia wnętrza domu. Niegdyś kupcy przemierzający Atlas wymieniali swoje towary właśnie na te dywany, a dziś, stały się one jednym z symbolów ukazujących kolorowe oblicza Maroka. Dywany Boujaad to tradycyjne dywany plemienne, których geometryczne wzory i kolory mają szczególne znaczenie reprezentujące przekazywane uczucia tkaczy. Nowo tkane dywany mają mocne sploty, a także przyciągają wzrok żywymi barwami. W miarę starzenia się dywanu wełna razem z barwami mięknie, przez co dywan przyjmuje nowe oblicze lecz nie traci na jakości.
BENI MRIRT – GĘSTE I LŚNIĄCE BESTIE
Dywany rodzaju Beni Mrirt to produkty, których historia sięga Atlasu Średniego. Są one w swoim wyglądzie bardzo podobne do dywanów Beni Ourain, niemniej różni ich wykonanie. A dokładniej ilość splotów wełny jaka występuje w przeliczeniu na metr kwadratowy dywanu. Mrirt ma ich niemalże od dwóch do trzech razy więcej, co czyni jest jednymi z najbardziej wartościowych dywanów tkanych w Maroku. Tak częste sploty tworzą także wyjątkową teksturę, która jest gruba, niezwykłe miękka, a także nieco połyskująca. Wełna nie jest w tych dywanach zbyt długa, a także podczas obróbki zostaje kilku krotnie poddana procesowi czyszczenia (podczas gdy inne rodzaje dywanów są myte tylko raz lub dwa razy). Dywany Beni Mrirt potrafią występować w różnych kolorach, choć w naszym sklepie znajdziesz je głównie w jasnych odcieniach.
BENI MGUILD – NIEZWYKŁY VINTAGE
Skoro jesteśmy już przy Beni Ourain i Beni Mrirt, warto wspomnieć o kolejnym rodzaju – Beni Mguild. Charakterystyczną cechą tych dywanów jest niezwykle żywa paleta kolorów oraz wzory w formie diamentów czy rombów. Te dywany marokańskie posiadają naturalny, nieco rustykalny urok i mogą stanowić doskonały akcent w różnych rodzajach wnętrz. M’guild są znane w Maroku z wełny, która ma wyjątkowo grube włosie. Można je rozpoznać po ciężkości, bardzo ciasno zawiązanych węzłach, splotach na kilka cm oraz nieco spranym wyglądzie. Stąd też mówi się o nich często “marokańskie dywany vintage” i pod takim hasłem łatwo znajdziesz je w wyszukiwarce internetowej czy na pinterest. Wiele dywanów Beni Mguild ma tło tkane w kolorze czerwieni lub ochry, także w kolorach brązowych lub czarnych. Rzadko spotyka się te dywany w jasnych kolorach. Natomiast wzory tkane często w głębokich kolorach, krwistych pomarańczy, magenty czy indygo, idealnie wpasowują się do nowoczesnych przestrzeni.
BOUCHEROUITE – RECYKLINGOWA SZTUKA
Marokańskie dywany Boucherouite to wyjątkowe dzieła sztuki. Jako jedne z nielicznych dywanów nie powstają z wełny, a do ich produkcji używa się nietypowych materiałów takich jak tkaniny, głównie ze starych ubrań. Nazwa pochodzi od arabskiego słowa “boucharouite” które oznacza “chodzenie” lub przez niektórych tłumaczone jest także jako “ten ze zużytych tkanin” co wskazuje na proces ich powstania. Dywany te odzwierciedlają ideę twórczego recyklingu. Różnorodne tkany są odpowiednio cięte, a następnie plecione ręcznie, tworząc przecudne kolorowe arcydzieła. Znajdziesz tu ekspresyjne wzory i żywe kombinacje barw. A same dywany nadają się idealnie do łazienki czy kuchni, można je prać w domowej pralce i z pewnością, spodobają się osobom dbającym o środowisko.
TAZNAKHT I DYWANY Z PASMA ATLASU
Region Taznakht w Maroku słynie z produkcji dywanów o wyjątkowej jakości i dbałości o detale. Charakteryzują się one bogatymi ornamentami, pięknymi kolorami oraz precyzyjnymi wzorami. Oprócz swojego charakteru, dywany te oczarowują głębokimi ciepłymi kolorami, które zachwycają swoją nieco surową aurą. Niektóre z tych dywanów tka się nawet do kilku miesięcy, gdyż posiadają one niemalże znikome przerwy między poszczególnymi węzłami wełny. Mówi się o nich “jedwabiście miękkie”, gdyż patrząc na ich wykonanie odnosi się wrażenie, że wełna błyszczy, a w dotyku przypomina tkaninę. Czyni to dywany Taznakht jednymi z najbardziej luksusowych. Atrakcyjności dodaje także technika tkania, w której wykorzystuje się często trzy oddzielne style: haft, wiązania i tkanie na płasko.
W tym mini przewodniku, odkryliśmy główne rodzaje marokańskich dywanów. Przy okazji zwracając uwagę na ich różnorodność, historię czy znaczenie kulturowe. Od wszystkim znanych dywanów tkanych przez plemiona berberyjskie po inne, mniej znane i powszechne. W dzisiejszych czasach, dla wielu osób, nadal marokańskie dywany stanowią nie tylko element dekoracyjny, ale także są mostem łączącym przeszłość z teraźniejszością, tradycję z nowoczesnością. Dzięki swojej pięknej estetyce i znaczeniu, marokańskie dywany będą zawsze pozostawać ważną częścią dziedzictwa Maroka – w tym, naszej rodziny, która zajmowała się niegdyś tkaniem a teraz sprzedażą tych dzieł sztuki. Wejdź do naszego sklepu marokańskiego i sprawdź jakie dywany dla Ciebie przygotowaliśmy – Kliknij tu by poznać obecną ofertę lub sprawdź stronę preorder gdzie dodajemy dostępne dla nas w Maroku dywany.