Tajine - co to jest ?

Tajine to naczynie kuchenne pochodzące z Maroka, które znane jest na całym świecie. Tajine to także nazwa dania przyrządzanego w tymże naczyniu, które słynie ze swojego wyjątkowego smaku i aromatu. To nie tylko danie, ale także symbol kultury i tradycji Maghrebu. W tej publikacji omówimy po krótce historię i znaczenie tajine, a także podamy kilka prostych przepisów, tak byś mógł poczuć smak i zapach kuchni marokańskiej. 

tagine co to jest

Historia i kultura tajine

Tajine to specjalne naczynie kuchenne, w którym przygotowuje się dania z kuchni marokańskiej. Wymyślono je wiele wieków temu i do dzisiaj jest ono popularne. Nazwa pochodzi od arabskiego słowa “tajin”, które w tłumaczeniu oznacza glinianą patelnię

Dokładne pochodzenie oraz czas powstania naczynia nie jest znany. Przypuszcza się jednak, że tajine pojawił się w kuchni marokańskiej z końcem XVIII wieku. Do tej pory nie określono jednak czy wywodzi się z Imperium Rzymskiego, gdzie zaczęto używać glinianych naczyń, czy może jest z Imperium Islamskiego, gdyż to z tego okresu są pierwsze wzmianki o potrawach gotowanych w stożkowych naczyniach.

Co jest pewne, to fakt, że tajine spopularyzowany został przez koczownicze ludy nomadów oraz amazygów zamieszkujące Maroko. Tajine był bowiem naczyniem wygodnym do przygotowywania i jednocześnie przemieszczania potraw. Można było w łatwy sposób postawić go wszędzie na palenisku z ognia i przyrządzać smaczne potrawy. 

W Maroku tajine jest nie tylko naczyniem, ale również nieodłącznym elementem rytuałów dnia codziennego po dziś dzień. To w nim przygotowuje się najpopularniejsze w kraju potrawy.  A tu warto nadmienić, że  samo jedzenie w Maroku to ważna czynność dnia. Nie jest bowiem tylko ku zaspokojeniu potrzeb głodu, lecz także ma na celu zacieśnianie więzi między ludźmi i podkreślenie jedności. Je się bowiem razem, z całą rodziną i przyjaciółmi. Wszyscy z jednego talerza siedząc dookoła wyjadają swoją część przygotowanej potrawy dwoma palcami prawej dłoni. 

różne rodzaje tajine

Naczynie tajine oryginalnie przeznaczone było do wolnego gotowania potraw mięsnych. Z czasem w tajine zaczęto przygotowywać także dania składające się z warzyw, ryb czy owoców morza. Tak naprawdę, można przyrządzić w nim wszelakie i różne potrawy, a jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia kucharza, który akurat używa tajine.

Największą sławą na rynku mają tradycyjne brązowe tajine. Te gliniane nieszkliwione naczynia zdominowały rynek oraz pojawiają się najczęściej na pocztówkowych zdjęciach z Maroka. Glina z jakiej powstają nadaje naczyniu nieco rustykalnego wyglądu oraz dzięki niej, uzyskuje się idealny aromat potraw. Niektórzy smakosze, nazywają go ziemistym. To model tajine na którym najczęściej gotuje się w marokańskich kuchniach.

W dzisiejszych czasach jednak dość powszechne stały się także tajiny z różnych innych materiałów. Zarówno szkliwione, żeliwne, jak i te bogato zdobione. Powstały specjalne tajiny, które są przystosowane pod różne rodzaje kuchenek gazowych czy indukcyjnych. A także, można znaleźć tajine, który nadaje się tylko i wyłącznie do dekoracji domu. Tych wiele ceramicznych, upiększonych kolorami i ręcznymi malunkami naczyń tajine, nie nadaje się do gotowania. Podając w nim potrawy narażamy także swoje zdrowie, gdyż ryzykujemy uszkodzeniem materiału oraz odnalezieniem w potrawie resztek ceramiki lub farby. Oferuje w naszym sklepie różne modele tajine, przez te ceramiczne i dekoracyjne, po te specjalne do gotowania.

gotowanie w tajine

Tradycyjnie tajine składa się z dwóch części – głębokiej, okrągłej patelni lub czegoś na wzór garnka, oraz okrągłą pokrywką w kształcie stożka. Chcąc gotować w nim potrawy powinniśmy używać paleniska majmar, które pełni funkcję podobną do grilla. W jego środku rozgrzewa się brykiet węgla, a na podstawie stawia się tajine. Ten bowiem w typowy marokański sposób powinien robić się na ogniu. Oczywiście, używanie tajine na kuchence lub w piekarniku jest możliwe, choć nie każdy model będzie do tego odpowiednio przystosowany. Bardziej zaleca się jednak gotowanie na ogniu przez dłuższy okres czasu, gdyż tylko w ten sposób uzyskamy idealnie przygotowane danie. 

Jeśli zdecydujesz się na tradycyjny gliniany tajine, to wiedz, że nim zaczniesz gotować w tym naczyniu, musisz poddać je zabiegowi konserwacji. Należy zanurzyć naczynie w wodzie na kilka godzin, najlepiej na noc, a następnie usunąć nadmiar wilgoci i odstawić do całkowitego wyschnięcia. Dalej przed bezpośrednim użyciem wysmarować wewnęrzną i zewnętrzną częśc podstawy i stożka odrobiną oliwy. Włożyć do zimnego piekarnika i wypiekać przez około dwie godziny w temperaturze 150 stopni. Po tym czasie, należy wyłączyć grzanie i odczekać z wyjęciem tajine aż piekarnik wróci do swojego pierwotnego stanu, a sam tajine ostygnie. Proces konserwacji ma na celu uchronić tajine przed pęknięciami podczas gotowania.

W przypadku szkliwionych lub zdobionych naczyń tajine do gotowania przed pierwszym użyciem   zaleca się także mały zabieg przygotowawczy. Tajine należy postawić na podkładkce i nalać do niego letniej wody. Przykryć i poczekać aż stopniowo nagrzeje się i zostawić na kilka minut. Jeśli naczynie nie przejmie temperatury wody i nie zrobi się ciepłe, zabieg należy powtórzyć i znów wlać nieco cieplejszą wodę. Tajine nie zrobi się gorący, ale letni. Następnie nagrzany lekko tajine nalezy umieścić na palniku, na bardzo niewielkim ogniu. Należy znów dolać nieco wody wymieszanej z oliwą i gotować całość przez kilka minut, do momentu wyparowania prawie całej wody. 

Kluczem do sukcesu w przygotowywaniu tajine do gotowania oraz całym procesie gotowania w tym naczyniu, jest reagowanie na zmiany temperatury naczynia. Nie można stawiać tajine bezpośrednio na ogień gdy jest zimne i odwrotnie, nie zalewa się go zimną wodą gdy jest gorące ! Zawsze podczas gotowania wlewamy do tajine letnią bądź ciepłą wodę. 

Tuż po uzyciu tajine należy odczekać aż ten dojdzie do swojej normalnej tempetaruy i wtedy możemy zacząć czyszczenie. Tajine w celu szybszego umycia powinno zalać się wodą. Nie należy używać chemii przy myciu, gdyż glina szybko wchłania płyny i istnieje ryzyko wchłonięcia i mydła. Przy mocniejszych przypaleniach do wyczyszczenia należy użyć octu lub sody oczyszczonej. 

Shopping Cart
Translate Page »
Scroll to Top