jak czyścić marokański dywan?
Oczywiście, nie będziemy mydlić oczu, że najlepiej jest zgłosić się z czyszczeniem do specjalistów i oddać dywan (zwłaszcza ten wartościowy) do pralni ku temu przeznaczonej, ale.. UMÓWMY SIĘ, TO NIE JEDYNY SPOSÓB. Czasem po prostu wystarczy odrobina czasu i uwagi, by nasz dywan znów mógł zabłysnąć na podłodze. Czyszczenie wełnianego dywanu jest o wiele łatwiejsze niż mogłoby się wydawać, a tutaj napiszemy kilka praktycznych wskazówek.
NATURALNE WŁÓKNA
Dywany marokańskie w całości jako rękodzieła wykonane są z naturalnym produktów. Zarówno włosie czy włókna, z których tkane są dywany, a także barwniki użyte w celu uzyskania odpowiednich kolorów to produkty w 100% pochodzenia roślinnego lub odzwierzęcego. Co za tym idzie, używanie wszelkich chemikaliów do czyszczenia wiąże się z możliwym usunięciem koloru jak i również pogorszeniem się jakości oraz trwałości dywanu. Innymi słowy do naturalnych wyrobów tego typu nie zaleca się używania jakichkolwiek chemikaliów do czyszczenia “dywanów lub produktów podobnych”.
regularne czyszczenie
Jeśli chodzi o codzienną, tak zwaną regularną opiekę, spokojnie można używać odkurzacza! Nie zdziwcie się jednak, gdy dywan będzie za pierwszy czy drugim razem kłaczył. To całkowicie normalne, że będzie on pozbywał się nadwyżki wełny.
Kolejną bardzo pomocną rzeczą jest przewrócenie dywanu na lewą stronę, czyli tył. Obrócenie do góry nogami pozwoli kurzowi opaść z powrotem na ziemię, z której bardzo łatwo usuniemy zabrudzenia. Grawitacja jest naszą przyjaciółką podczas tej operacji, a dodatkowo chodzenie lub skakanie po tak położonym dywanie spowoduje jeszcze większy opad zanieczyszczeń na podłogę. Poleca się zostawienie dywanu nawet do 3 dni, tak by wydeptać z niego zanieczyszczenia. Druga, czyli lewa, strona marokańskich dywanów wełnianych jest równie piękna w większości modeli, zatem nie martwcie się o to, że odwrócony dywan będzie wyglądał źle.
Przez większość czasu marokańskie dywany będziemy czyścić bez użycia wody. Gdy przyjdzie jednak czas na pranie marokańskiego dywanu, wtedy najlepiej robić to na balkonie lub tarasie (o ile takowy posiadamy). Prostym i niezbyt silnym strumieniem zimnej wody należy zmywać zanieczyszczenia. Nie zalecane jest pocieranie wełny, robienie tego może spowodować jej nadmierne wychodzenie. Czyszczenie dywanu w ten sposób powinno odbywać się sporadycznie, gdyż zbyt częste używanie wody spowodować może żółknięcie wełny oraz za szybkie wypłukiwanie się barwników. Dodatkowo proces prania najlepiej uskutecznić po wcześniejszym wydeptaniu lub wytrzepaniu kurzu.
Suszenie dywanu nie może odbywać się na bezpośrednim słońcu. Należy znaleźć półcień, odwrócić dywan i umieścić go na czystej powierzchni – najlepiej bezpośrednio na świeżym powietrzu,dla przykładu przewiesić przez balkon lub rozłożyć tuż przy otwartym oknie.
kawa, herbata, wino na dywanie?
Ten kto nie zna bólu rozlanego napoju na dywan ten niech pierwszy rzuci kamieniem! W przypadku takich plam potrzebna będzie interwencja czegoś więcej niż tylko wody, ale bez obaw, dywan można odratować i to często również bez drogich wizyt w pralniach chemicznych.
Kilka kroków, w razie sporych problemów i plam:
1. Bardzo praktyczną metodą jest czyszczenie sodą oczyszczoną. Można posypać poplamioną powierzchnię sodą, odczekać trochę i usunąć ją później odkurzaczem. Soda wchłania proste płyny, przez co oczyszcza idealnie. Jeśli plama, którą zrobiliśmy, jest naprawdę mocna, możemy sporządzić mieszanke sody i octu. Przy czym, octu nie może być zbyt dużo. W tym przypadku również odczekujemy chwile i odkurzamy.
2. W celu punktowego pozbycia się plam idealnie sprawdza się również mieszanka octu i wody, w proporcji 1:1. Przelewamy je do butelki z rozpylaczem i stosujemy na dywan z odległości. Delikatnie oczyszcza go, pozwalając uzyskać doskonalszy i szybszy efekt niż w przypadku użycia samej wody. Nie należy prać całego dywanu. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się tu zapieranie bezpośrednie plamy, poprzez wykonywanie delikatnego i równomiernego ruchu jak przy myciu włosów. Można czyszczony obszar wyczyścić szczoteczką z miękkim włosiem, a nadmiar płynu zebrać ręcznikiem papierowy.
3. Nie polecane jest również używanie jakichkolwiek szmatek namoczonych w wodzie czy środkach czyszczących w celu prób usunięcia plamy! Wskazane jest korzystanie z własnych rąk, które delikatnie będą masować i wypierać zanieczyszczenie, nie podrażniając włosia dywanu.
4. Na końcu każdego z zabiegów należy spłukać dywan dużą ilością zimnej wody. Delikatnie, bez szarpania włosia.
5. Przy naprawdę wielkich plamach, trudnych do usunięcia polecane jest sięgnięcie po coś więcej niż domowe sposoby. Wskazane jest użycie szamponu lub specjalnego produkty do wełny, natomiast o czym należy pamiętać to solidne rozcieńczenie tego produktu – nawet pięciokrotnie w letniej wodzie. Tak by ani wełna, ani naturalne kolorowe barwniki, nie zniszczyły się i dywan pozostał w dobrym stanie.
Jak zapakować i przechowywać dywan wełniany?
Jeśli planujesz zmiany w wystroju domu czy mieszkania i chcesz schować swój marokański dywan, polecamy zwinąć go w rulon i spakować do torby, w której uprzednio znajdą się zapachy lawendy. Ten bowiem zapach ostrasza wiele szkodników i owadów, które mogą dywan wełniany zniszczyć, jak choćby mole. Dodatkowo można wełne opruszyć sodą oczyszczoną, która niweluje ewentualne puszczanie barwnika, a także zneutralizuje zapach wełny. Sode oczyszczoną można wymieszać z solą w stosunku 1:1, gdyż ta z kolei chroni włókna przed dostaniem się wilgoci.
TIPS & TRICKS
Jak wszyscy, którzy słyną z produkcji naturalnych produktów, Marokańczycy znaleźli kilka praktycznych rzeczyjak się nie napracować a efekt mieć super. Tak w odniesieniu do dywanów bardzo polecane są dwie metody “czyszczenia”:
1 – wytrzepanie kurzu na zewnątrz, za pomocą trzepaczki! Tak tak, przewieszenie dywanu przez trzepak oraz użycie czegoś co pozwoli nam wytrzepać kurz oraz zanieczyszczenia nawet z głębokiego środka dywanu.
2- rozsmarowanie suchych kwiatów lawendy na dywanie oraz zwinięcie go i pozostawienie na jeden dzień lub dwa pozwoli zniwelować nieprzyjemne zapachy! To dość prosty sposób, jak uniknąć mycia, a odświeżyć nieco zapach naszego dywanu. Rozkładamy suche pachnące kwiaty po dywanie, rollujemy go i zostawiamy na chwilę. Po kilka dniach odwijamy, trzepiemy oraz odkurzamy kwiaty, a świeżość pozostaje. Podobnie jak przy przechowywaniu.